Профорієнтаційна робота в початковій школі

  Технології розширюють та змінюють можливості для самореалізації та зайнятості для мільйонів людей. Сьогодні ми бачимо десятки нових професій, які ще 10 років тому не можна було уявити. Професії, що уже існують, і професії майбутнього відображають наш світ — різноманітний, рухливий та цікавий, з безліччю можливостей для кожної людини, відповідно до її здібностей, талантів, знань, компетентностей, навичок і вміння адаптуватися до умов, що швидко змінюються.

Якісна профорієнтація у школі здатна в кілька разів підвищити популярність робітничих професій. Саме тому вона має стати повноцінною частиною навчальної програми у школах. В експеримент закладено елементи наскрізної профорієнтації учнів, яка розпочинається у 3-4 класі. Він допоможе школярам дослідити різноманітність світу професій і свідомо підійти до майбутнього вибору.

Впродовж 2021-2026 років експерти Фонду міжнародної солідарності в межах Програми ЄС EU4Skills впроваджуватимуть експеримент всеукраїнського рівня «Професійна орієнтація у Новій українській школі». До експерименту залучені 44 школи з 8 областей країни. У найближчі кілька років разом з Фондом міжнародної солідарності вони впроваджуватимуть професійну орієнтацію на всіх рівнях шкільної освіти.

Вже 10 профорієнтаційних посібників створено для учнів в межах проєкту.

    Матеріали посібників можна використовувати для будь-яких профорієнтаційних заходів, які проводяться у закладі освіти – уроків, днів чи тематичних тижнів професій, конкурсів, групових та індивідуальних проєктів, соціальних проєктів у громаді, обговорень, дискусій, дебатів тощо.

Окрім професійного орієнтування, робота з посібниками познайомить учнів із різними сферами життя, навчить поважати працю інших, сформує навички самоаналізу.

На сторінках посібників є QR-коди на тематичні відео, цікаві факти та історії, терміни, вправи та практичні експерименти, які учні виконують із великим задоволенням.

2023-2024 н.р.















Учні 4-Б і 4-З класів та вчителі Софіївсько-Борщагівського ліцею долучилися до цього експерименту у 2021 році та беруть активну участь у ньому.

Вчителі пропрацьовують під час освітнього процесу з використанням навчальних посібників 3 наскрізні напрями:

1.    Пізнання своїх інтересів та власних ресурсів через практичну діяльність.

2.    Вивчення світу професій і ринку праці. Зв'язок між освітою, професіями та життям.

3.    Розвиток навичок для подальшої професійної орієнтації та побудови карєри.

Посібники структуровано за групами професій, які розглядаються через взаємозвязки змістових ліній та освітніх галузей.

Вчителі проводять різні форми роботи, пропонуючи у завданнях методики, які сприяють стимулювання активності учнів, їхньому самостійному мисленню і діям, зростанню мотивації до навчання через проєктну діяльність, самостійні та групові практичні роботи, обговорення ситуацій, спільний пошук рішень, ігрові методи, дослідження, пошукову діяльність. Також запропоновані форми роботи вчителі адаптували до умов дистанційного та змішаного навчання.

Вебінар "Презентація профорієнтаційного посібника “Доглядаємо за тваринами”.

Вебінар "Презентація профорієнтаційного посібника “Кухарська справа”



Профорієнтація у початковій школі: експерти проєкту провели вебінар для вчителів

   19 вересня для вчителів, які беруть участь в експерименті “Професійна орієнтація у Новій українській школі”, провели 2 вебінари.

   Заходи стосувалися ефективного задіяння профорієнтаційних елементів і навчальних матеріалів в межах предметів "Я досліджую світ" (3-4 класи).

   Експертка з профорієнтації Алевтина Седоченко розповіла як профорієнтаційні матеріали допомагають набути знань, умінь та навичок, передбачених Державним стандартом початкової освіти. Зокрема, йшлося про відповідність між обов'язковими результатами навчання, наприклад навичка планування майбутнього, яка здобувається в базовій школі, і реалізацією профорієнтації.

        Через аналіз власних уподобань, самоусвідомлення, наскрізному знайомству зі світом професій, школярі та школярки поступово навчаться планувати майбутнє, будувати власну освітню траєкторію. Вже у старшій школі такі учні та учениці матимуть цілісне уявлення про навколишній світ і свої інтереси, а значить зможуть самостійно прийняти рішення щодо подальшого навчання.

         Крім того, вчителі отримали детальні рекомендації з впровадження профорієнтації з використанням посібників. Кожен з них охоплює різні групи професій, що дозволить організувати день або тиждень професій у закладі. Різноманітні відео, вправи, запитання для роздумів, цікаві факти та історії, допоможуть зацікавити школярів та школярок не лише конкретною професією, а й навколишнім світом.

В листопаді 2021 року на базі початкової школи Софіївсько-Борщагівського НВК розпочався проєкт «Професійна орієнтація в НУШ».

17 та 19 листопада команда експерименту «Професійна орієнтація в Новій українській школі» проведе тренінг для вчителів, які беруть участь в ініціативі онлайн у вигляді конференції ZOOM.

Про що буде йтися мова?

1.         Експерти проекту розкажуть про суть та завдання експерименту «Професійна орієнтація в НУШ». Вони також поділяться планами щодо активностей для вчителів, залучених до експерименту.

2.         Відбудеться презентація посібників, розроблентх в межах експерименту.

3.         Влаштуємо «мозковий штурм» щодо впровадження профорієнтації в школі.

Даний проєкт підготовлений за підтримки Європейського Союзу та його держав – членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії у межах Програми "EU4Skills: Кращі навички для сучасної України". Програма має на меті надати підтримку у впроваджені реформи профосвіти та модернізації інфраструктури обраних навчальних закладів.

Програма EU4Skills працює на національному рівні та у 7 пілотних областях: Вінницькій, Полтавській, Запорізькій, Рівненській, Львівській, Миколаївській та Чернівецькій.

Програма EU4Skills виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) та Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW).

Чекаємо з нетерпінням на цікаві тренінги від команди проєкту. Сподіваємось, що учням також буде цікаво приймати участь в цій програмі та вся інформація буде їм корисною в майбутньому.